Historia oprogramowania CAQ, System CAQ
Narzędzia wspierające projektowanie wyrobu.
Oprogramowanie CAQ jest odpowiedzią na ciągłe skracanie okresów projektowania, rozwoju i realizacji nowych produktów w różnych gałęziach przemysłu, w szczególności związanych z produkcją.
Do planowania wyrobów oraz procesów technologicznych bardzo często stosowane są różnego rodzaju systemy wspomagające, takie jak:
– CAD – Computer Aided Design,
– CAM – Computer Aided Manufacturing,
– ERP – Enterprice Resource Planninig,
– PDM – Product Data Management,
– PLM – Product Lifecycle Management,
– SCM – Supply Chain Management,
– CRM – Customer Relationship Management,
– SFM – Sales Force Management.
Dzięki zastosowaniu komputerów oraz oprogramowania wspierającego różne procesy związane z planowaniem nowych wyrobów w firmie uzyskujemy poprawę skuteczności zarządzania oraz integrację pracy zespołów pracujących nad wprowadzeniem nowych wyrobów na rynek. Tym samym uzyskujemy skrócenie czasów realizacji procesów planistycznych, co może przynieść firmie przewagę konkurencyjną na rynku.
Przez długi czas brakowało narzędzia wspierającego działania służb nadzorujących zarządzanie jakością w firmie i tak pojawiło się oprogramowanie CAQ (Computer Aided Quality), które doskonale wpisuje się we wspieranie działań jakościowych w firmie (na różnych etapach realizacji produktu).
Szczególnie wyraźnie jest to widoczne, gdy klienci – wykorzystujący oprogramowanie CAQ – narzucają tempo pracy swoim dostawcom, za którym służby jakości nie są w stanie nadążyć.